مشاوره ( تمرين ، تغذيه )
پرداخت اینترنتی

http://www.e-jafarpoor.com/wp-content/uploads/2013/10/dargah1.jpg

محبوبترین ها

مقایسه تاًثیر دو شیوه انجام تمرینات هوازی بر چربی سوزی ومحاسبه حداکثر ضربان قلب

0000 245x300 مقایسه تاًثیر دو شیوه انجام تمرینات هوازی بر چربی سوزی ومحاسبه حداکثر ضربان قلب

همواره این سوال بین بدنسازان و ورزشکاران مطرح است که : کدام روش و دیدگاه برای تمرینات هوازی بیشترین مقدار چربی سوزی را در پی دارد ؟

محققان در کالج نیو جرسی به اندازه گیری مجموع کالری مصرف شده و کالری ناشی از سوختن چربیها پرداختند وقتی

افراد برای ۳۰ دقیقه روی دوچرخه ثابت رکاب می زند در طول دو جلسه تمرین متفاوت. در طول جلسه اول، آنها با شدت پایین در حدود ۶۰ درصد حداکثر ضربان قلب برای ۱۵ دقیقه بعدی رکاب زدند.

در طول دومین جلسه تمرین، آنها تمرین را با شدت بالا شروع کردند (پس از گرم کردنی کوتاه) برای ۱۵ دقیقه بعدی رکاب زدند. محققان کشف کردند تفاوت چندان قابل توجهی بین مجموع کالری سوزانده شده در هر یک از این جلسات تمرین وجود ندارد. اما در جلسه دوم حدود ۲۵ درصد چربی بیشتری برای تاًمین سوخت مورد نیاز بدن سوزانده شد.

Treadmill مقایسه تاًثیر دو شیوه انجام تمرینات هوازی بر چربی سوزی ومحاسبه حداکثر ضربان قلب

کاربرد عملی :

اگر چه در این مطالعه از تمرین روی دوچرخه ثابت، استفاده شده ولی نتایج را بخوبی می توان به هر نوع دستگاه هوازی تعمیم داد: از تردمیل گرفته تا دستگاه استپ، الپتیکال و غیره. بر این اساس اگر فعالیتی با شدت بالا در ابتدای تمرین در نظر گرفته شود و بتدریج شدت تمرین کاهش یافته و تمرین به آرامی خاتمه یابد، مقدار چربی بیشتری برای تاًمین کالری مورد نیاز سوزانده خواهد شد.

 توصیه ما این است که سه دقیقه صرف گرم کردن کنید،سپس بلافاصله شدت تمرین را افزایش دهید (به حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد ضربان قلب) برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پایانی.

برای محاسبه حداکثر ضربان قلب، از این فرمول استفاده کنید : سن خود را از عدد ۲۲۰ بکاهید، نتیجه حاصل، حداکثر ضربان قلب شما در مدت یک دقیقه خواهد بود. برای مثال اگر شما ۳۰ سال داشته باشید با کاستن این مقدار از عدد۲۲۰، عدد۱۹۰ حاصل می شود که این حداکثر ضربان قلب شما در یک دقیقه است.

برای محاسبه ضربان قلب در هر یک از محدوده های ذکر شده ، کافیست که مقدار حداکثر را در درصد ضربان مورد نظر ضرب کنید، مثلاً برای محاسبه ۸۰ درصد حداکثر ضربان قلب در مثال مذکور کافیست عدد ۱۹۰ را در ۸۰/۰ ضرب کنید که حاصل ۱۵۲ خواهد بود. در نتیجه پس از گرم کردن، چنین شخصی باید تمرین هوازی خود را با شدتی پیش برد که ضربان قلب او در ۱۵ دقیقه اول در حدود ۱۵۲ تکرار در دقیقه باشد، ودر ۱۵ دقیقه دوم به ۱۱۴ تکرار در دقیقه کاهش یابد.

 

منبع : مجله فلکس۸ دیدگاه برای “مقایسه تاًثیر دو شیوه انجام تمرینات هوازی بر چربی سوزی ومحاسبه حداکثر ضربان قلب”

 • Pouyan می‌گه:

  سلام
  جناب آقای جعفرپور بابت تلاشتون برای بروز کردن سایت جدا ممنون

  اینکه این روش تمرینی رو که در این مطلب عنوان کردید واسه ی این هست که شدت بالای اولیه سریعتر ذخایر گلیکوژنی رو تخلیه کنه و به فاز چربی سوزی نزدیک تر شه.ازونجایی فکر میکنم اکثر مخاطبان سایتتون از وزنه هم استفاده میکنن و وزنه رو در ابتدای تمرین قرار میدن دیگه به اون شدت بالای ابتدایی نیازی نیست ظاهرا.
  با تشکر

  • اسماعیل جعفرپور می‌گه:

   ممنون از اینکه به سایت خودتان نظر دادید . بله عزیزم بعد از اینکه ذخایرگلیکوژنی به حداقل می رسند بدن از چربی ها برای تامین انرژی استفاده می کند و برای همین امر تاکید ما بر این است که بعد وزنه زدن ورزش هوازی داشته باشیم یا بعد بیدار شدن از خواب زیرا در این دو حالت قند خون و ذخایر گلیکوژن در پایین ترین سطح خود هستند و بدن از چربی ها برای تامین انرژی استفاده می کند . موفق باشید.

 • Shahriar می‌گه:

  Ba salam. Man baraye moshavere ba shoma bayad ba che shomarei tamas begiram?

 • Shahriar می‌گه:

  Shomare tamas lotfan midid

  • اسماعیل جعفرپور می‌گه:

   با سلام ، شماره موبایل ۰۹۳۹۷۸۷۲۳۶۳ و شماره دفتر ۰۱۳۱۲۲۳۳۵۰۱ دقت نمائید با شماره دفتر فقط می توانید صبح ها تماس بگیرید

 • مجید می‌گه:

  مصرف اب هم حین تمرینات هوازی ضروری هستش ؟؟؟

  • اسماعیل جعفرپور می‌گه:

   با سلام . خوردن آب در هیچ شرایطی ضرر ندارد بلکه بسیار مفید است چه در ورزش هوازی یا فسفاژن یا در حالت عادی.

دیدگاهی برای این مطلب بگذارید:


تبلیغات
آمار و اطلاعات
» افراد آنلاین : 7 نفر
» تعداد مطالب : 529
» تعداد نظرات : 7601
» تعداد نویسندگان : 1
» تعداد کل موضوعات : 27

» بازدید امروز : 2746
» بازدید دیروز : 2675
» کل بازدیدها : 13326343

» میانگین ارسال روزانه : 0.26
» میانگین نظرات روزانه : 3.74

» ورودی گوگل امروز : 23
» تبادل لینک با 4 سایت


CLOSE
CLOSE